kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
(1) WYPEŁNIJ FORMULARZ I WYŚLIJ ZAMÓWIENIE (2) DOKONAJ PŁATNOŚCI ELEKTRONICZNEJ JEŻELI TAKA ZOSTAŁA WYBRANA (3) WGRAJ PLIKI DO ZAMÓWIENIA
Tu jesteś: Drukowalnia > Pomoc technicza >  Stosowanie kolorów dodatkowych

Stosowanie kolorów dodatkowych, jako gwarancja powtarzalności kolorów

Kolory dodatkowe stosuje się jeśli chcemy uzyskać kolory spoza palety CMYK lub mieć pewność powtarzalności kolorów, często zdarza się jednak, że kolory dodatkowe stosuje się przy projektowaniu materiałów, które będą drukowane w procesie czterokolorowym (CMYK). W takim przypadku kolory dodatkowe zostają w drukarni zamienione automatycznie na kolory CMYK, co w skrajnych wypadkach skutkuje znacznymi różnicami w uzyskanym w trakcie druku kolorze. Kolory dodatkowe, a CMYK

 

Najpopularniejszą metodą stosowaną w druku offsetowym jest druk CMYK, inaczej zwany procesem czterokolorowym. Ma on jednak swoje wady, do których można zaliczyć ograniczoną paletę kolorów. W celu uzupełnienia palety CMYK stosuje się tzw. kolory dodatkowe. Wtedy taki proces nazywa się procesem wielokolorowym, bo do druku CMYK można dodać różną liczbę kolorów dodatkowych. Kolory dodatkowe występują jako gotowe mieszanki konkretnych barw i są stałe, kolor jest nakładany na papier jako gotowy, a nie jak w przypadku CMYK jako mieszanka różnych barw. Najpopularniejszymi kolorami dodatkowymi stosowanymi w druku offsetowym są jest standard kolorów firmy PANTONE.

ulotki tanie ulotki reklamowe składane
Efekt automatycznej zamiany kolorów PANTONE na CMYK, w wielu przypadkach różnice są bardzo duże. Efekt automatycznej zamiany z kolorów HKS na CMYK. Kolory straciły nasycenie charakterystyczne dla palety HKS, która jest stosowana dla farb oraz folii.

Kolory dodatkowe – zastosowanie

Innym sposobem na powtarzalność kolorów jest stosowanie kolorów dodatkowych. Kolory dodatkowe są to gotowe farby o określonej barwie. Ponieważ kolor dodatkowy jest nakładany osobno i nie powstaje on z mieszania pozostałych barw, stosowanie go zapewnia powtarzalność kolorów w różnych odstępach czasowych, czy przy korzystaniu z usług różnych drukarni. Najpopularniejszym modelem dla kolorów dodatkowych jest firma PANTONE. Firma ta dostarcza odpowiedniki tego samego koloru dla różnych rodzajów podłoży, o czym należy pamiętać już na początku projektowania, bo ta sama farba na różnych inaczej się zachowuje. Oprócz PANTONE istnieje wiele innych standardów takich jak HKS, TRUEMATCH, TOYO, FOCOLTONE, DIC, ANPA i wiele innych, które mają często bardzo konkretne zastosowanie i właściwości.

 

Kolory dodatkowe najczęściej stosuje się w znakach firmowych i identyfikacyjnych. Ma to na celu uniknięcie błędów w rozpoznawaniu marki. Praktycznie wszystkie duże firmy mają swoje księgi znaków, a jednym z jej elementów jest szczegółowe opisanie kolorów firmowych, właśnie jako kolory dodatkowe z poza palety CMYK.

 

Wśród kolorów dodatkowych znajdują się również kolory specjalne, takie jak kolory metaliczne, złoto, srebro, kolory odblaskowe, fluorescencyjne itd. Do stosowania niektórych kolorów specjalnych niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznych maszyn drukarskich.

 

Wadą stosowania kolorów dodatkowych są koszty, na które składają się dodatkowe farby. Poza tym większość drukarni dysponuje maszynami drukującymi tylko czterema kolorami i trzeba znaleźć taki zakład, który ma maszynę minimum pięciokolorową.

koszt wydruku ulotki reklamowej ulotki a5 najtaniej
Wzornik kolorów PANTONE dla papierów nie powlekanych. Przed użyciem koloru w projekcie warto sprawdzić jaki kolor uzyskamy w rzeczywistości. Puszki z kolorami dodatkowymi. Kolory w druku CMYK powstają jako mieszanie barw podstawowych, a kolory dodatkowe są dostarczane jako gotowe farby.

Kontakt:
Drukowalnia ™
ul. Kukułek 41
41-200 Sosnowiec

tel: 32 790 5251
e-mail: info@drukowalnia.pl
(w dni robocze 8.00-16.00)